header banner
Default

Litecoin (LTC), Decentraland (MANA), and Aptos (APT) İandccedil;in Önemli Seviyeler | Investing com


Table of Contents

  (APT)

  APT/USD

  APT/USD

  Aptos, piyasa değeri yüksek kripto paralar arasında yıla en başlayan varlık oldu. Yılbaşından bu yana %430 değer artışı kaydeden kripto para, dik ivmeli yükselişini kısa molalarla devam ettiriyor. 

  Ekim ayında piyasaya sürülen varlık, lansman haftasındaki aşırı volatil hareketlerinin ardından 9 dolar bandına denge buldu. Son çeyrekte kripto projesiyle ilgili eleştiriler ve piyasanın negatif seyri eşliğinde %70’e yakın değer kaybıyla birlikte proje için son derece karamsar bir tablo söz konusuydu. 

  Ancak işler, kripto para piyasasına talebin artmaya başladığı bu ay, Aptos için çok daha iyi bir şekilde değişti ve varlık, lansman sonrası dönemindeki kayıplarını kısa sürede telafi ederek pozitif bölgeye çıktı. 

  Teknik açıdan bakıldığında Aptos, Ocak ayının ilk haftasında düşen trend çizgisinin üzerinde yatay kaldıktan sonra 9 Ocak’ta yukarı yönlü ivmesini başlattı. Bu tarihte geliştiricilerin Aptos ağı ile ilgili açıklamalar yapması yükselişi tetikleyen gelişme oldu. Yukarı trend, ağın önemli yatırımcılarından Binance’in Aptos için havuz hizmetini başlatmasıyla bir kez daha ivme kazandı. 

  Son bir aylık yükseliş trendi boyunca APT fiyatı, yaklaşık 8 günlük EMA değeri üzerinde kalmayı başararak hem bu ortalamayı dinamik destek olarak kullandı hem de yukarı yönlü hareketine devam edeceği yönünde sinyaller üretti. 

  Dünkü sıçramanın ardından bir kez daha dinamik desteğinden uzaklaşan APT, için hedef bölge bir sonraki direnç fiyatı Fib 2,618’e denk gelen 21 dolar bandı olabilir. Ancak bu hedef öncesinde satış aktivitesinde bir artış olursa 14 dolardaki desteğin gündeme gelebileceğini görebiliriz. Bu fiyat bölgesi Fib 1,618 ile desteklenirken diğer yandan da 8 günlük EMA değerinin bulunduğu fiyat alanı konumunda. 

  Diğer yandan günlük grafikte Stokastik RSI yükselişin başından bu yana aşırı satım bölgesinde yatay hareket ederken bugün bu bölgenin altına sarkma eğiliminde. Bu da dünkü kapanış fiyatı 18,3 doların altında bir gün kapanışı gelmesi durumunda geri çekilmenin 14 dolara kadar uzayabileceği sinyali olarak yorumlanabilir. 

  Olası bir geri çekilmede 14 dolar kısmi bir düzeltme olarak görülerek yükseliş trendinde alım bölgesi olarak değerlendirilirse bu sefer 21 dolar ve ardından 30 - 33 dolar bandına doğru bir hareket oluşabilir. Aksi takdirde 14 doların altında kâr realizasyonunun hızlanabileceği görülebilir ve alt bölgede 10 dolara doğru bir çekilme meydana gelebilir. 

  Özetle 18 dolar üzerinde gün kapanışlarında yukarı yönlü hareket devam edebilir, ancak olası geri çekilmede 14 dolar bandına kadar hareket kısmi düzeltme olarak değerlendirilebilir. 

  (LTC)

  LTC/USD

  LTC/USD

  Litecoin, Aralık ayı ortasında yükselen kanalın alt çizgisini test ettikten sonra toparlanma ivmesine başladı. Bu süreçte son 10 gündür kanalın üst bandını kırmaya yönelik eylemlere sahne oluyor. 

  LTC, 15 Ocak’tan bu yana yükselen kanalın üst bandını pivot seviye olarak kullanarak trendini koruyor. Buna göre kısa vadeli fiyat hareketinde 85 - 90 dolar aralığında sıkışan LTC, ortalama 87 dolar üzerinde gün kapanışı gördüğü sürece 90 dolardaki direncini kırmak için yeni hamleler yapabilir. 

  Bu hafta bu bölgeyi koruması, şu an aşırı satım bölgesine girmek üzere olan Stokastik RSI göstergesinin de yönünü yeniden yukarı çevirmesine neden olacak. Bu da yükseliş devamı adına önemli bir sinyal olarak karşımıza çıkabilir. LTC, 2022 Haziran döneminden bu yana birçok kez üst banttan geri dönerek düzeltmeler gördü. Bu sefer ise trend boyunca ilk kez kanalın üst bandını aşan bir durum söz konusu. Kısaca hafta kapanışının 90 dolar seviyesi üzerinde gelmesi ivmenin 100 dolarlık psikoloji seviye olan Fib0,236 değerine doğru devam edebileceğini görebiliriz. Mevcut fiyat seviyesinden %10’un üzerinde bir artış olarak görülen bu sıçrama gerçekleşebilirse genel piyasa eğilimine de bağlı olarak LTC’nin bir sonraki hedef bölgesi135 doların üstü (Fib0,382) olabilir.

  Diğer yandan 90 doların altında işlem görmek LTC piyasasında stresi artırabilir ve kripto para genel bir satış baskısının geri dönmesi olasılığına göre ilk olarak 85 doların altını ve ardından 75 - 80 dolar aralığına kadar bir düzeltme görebilir. 

  (MANA)

  MANA/USD

  MANA/USD

  MANA, yıla piyasanın geri kalanıyla birlikte yükselişle başladı ve %150’yi aşan önemli kazanımla Kasım ayındaki sert düşüş sonrası kayıplarını geri aldı. 

  Ocak ayının ortasına kadar süren etkili yükselişin ardından MANA grafiğinde son 10 gündür yatay bir görünüm söz konusu. 

  Genel düşüş trendinde 2022’nin ikinci yarısı hızlanan geri çekilme baz alınarak bakıldığında MANA’nın ideal düzeltme seviyesi Fib 0,618 değerinde dirençle karşılaştığı görülüyor. Ayrıca bu bölge Kasım ayında FTX çöküşüyle başlayan seviyeye denk gelerek direnci daha da kuvvetlendiriyor. 

  Kripto piyasalarının bir karar aşamasında olduğu izlenimi göz önünde bulundurulursa MANA özelinde bu hafta 0,68 doların altında kalınması, bu bölgenin reddedilmesi ve satışların hızlanması sonucunu doğurabilir. Buna göre alt bölgede 0,59 ve 0,5 dolar desteklerine doğru bir yönelim görülebilir. Bu noktalardan gelecek destek ise trendin teknik olarak daha güçlü hareket etmesini sağlar. 

  0,68 doların üzerinde bir canlanmada ise takip edilecek ilk fiyat seviyesi 0,77 dolar olacak. Fib 0,618 değerine gelen bu bölgenin aşılması MANA’nın direnç bölgesinden çıkması anlamına geleceğinden trend, kısa vadede 0,9 - 1 dolar aralığına kadar devam edebilir. Daha uzun vadede hedef bölge ise 1,25  - 1,5 dolar aralığı olarak gözüküyor.

  Sources


  Article information

  Author: Ashlee Taylor

  Last Updated: 1704591721

  Views: 572

  Rating: 4 / 5 (67 voted)

  Reviews: 87% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Ashlee Taylor

  Birthday: 2014-02-08

  Address: 8047 Noble Highway Apt. 926, Craigport, IA 02534

  Phone: +4260750115990781

  Job: Article Writer

  Hobby: Fishing, Cooking, Swimming, Horseback Riding, Painting, Cocktail Mixing, Cycling

  Introduction: My name is Ashlee Taylor, I am a striking, receptive, capable, audacious, apt, Adventurous, unguarded person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.